10. inspired by AMARIGE / Givenchy

200 ден

SKU: 10 Категорија:

Опис

Името на парфемот „Amarige“ е анаграм на францускиот збор „Mariage“. Затоа овој мирис е интензивен како силно чувство, весел, сочен и незаборавен како момент на среќен брак.

Жената Амариж е грациозна, разиграна и шармантна, вистинска заљубена Французинка. Таа зрачи со радост и дава среќна насмевка. 

Горните ноти се составени од свежо овошје: праска, слива, портокал, мандарина, со сладост на розово дрво и нероли. Цветниот букет, многу интензивен и вкусен, е создаден од мимоза, нероли, тубероза, гарденија и багрем со гурмански белег на црна рибизла. Топлата дрвена основа е составена од мошус, сандалово дрво, ванила, килибар, грав Тонка и кедар.

Парфемот е создаден од Доминик Ропион во 1991 година.


Economic парфемите се произведени од висококвалитетни парфемски бази кои потекнуваат директно од Франција. За разлика од наливните парфеми кои можат да се најдат на нашиот пазар и кои имаат максимум 12% концентрат, овие парфеми имаат 20-25% концентрат.

Тоа доволно говори за квалитетот на парфемите ако го знаеме фактот дека ни еден парфем на светот нема повеќе од 35% концентрат, бидејќи со повеќе од 35% има прејак мирис што не е пријатен за човекот.